O nás

 

                        

        Prečo práve SAMOJED ?

 Väčšina ľudí, ktorých stretávame na vychádzkach a pýtajú sa nás, čo je to za plemeno, sa pri slove „SAMOJED    tvária        nechápavo, rozpačito, začudovane... To je také „nepekné“ slovo...Kým nad tým tak uvažujú, zatiaľ ich naše psy pozdravia, oblížu, poskáču. Dá sa povedať, že si ich hneď získajú – svojím krásnym úsmevom, veselými šibalskými očami a neskrývanou radosťou z prítomnosti ľudí. Ak sú to deti, platí to minimálne dvojnásobne.

 

 

Členovia našej ChS žijú na západnom Slovensku v meste Senica. Samojed očaril nielen nás, ale i našich rodičov a dá sa povedať, že i celú rodinu a našich priateľov. Naše rodiny boli odjakživa späté so psom. 15 rokov sme mali krásneho, veselého,  ale zároveň veľmi nezbedného spoločníka, ktorým bol biely nemecký špic Niky. Asi pred 6-7 rokmi sme na výstave objavili psíka, ktorý mu bol dosť podobný. Jeho chovatelia nám vykreslili jeho povahu tak,  že bolo hneď rozhodnuté. Áno, chceme samojeda.

 

V roku 2006 k nám prišla naša prvá samojedia slečna  ZARA - D´Blanche Xamba Yoshi and us.

Zara je typická predstaviteľka plemena so všetkými pozitívami aj negatívami. Ako šteniatko bola veľmi nezbedná, tak sme si hneď mysleli, že sme sa pri výbere plemena „opäť pomýlili“. Ale jej sa nikdy nič nedalo vyčítať. Hodila na nás svoje šibalské „psie oči“ a bolo vyriešené. Nedá sa jej odolať.  

Postupne sa z nej stala pravá samojedia dáma. Začali sme uvažovať o šteniatkach a tak sme požiadali o chránený názov chovateľskej stanice. Tak vznikla v roku 2009 chovateľská stanica Carpathian White Smile.

Náš prvý vrh sme privítali v lete roku 2009. Zara priviedla na svet hneď 9 šteniatok. Bola to pre nás poriadna škola. Rozhodli sme sa, že si jednu sučku z tohto vrhu necháme. Ale ktorú? Bolo ich 7, takže výber bol ťažký. Každá nám dávala dôvod, prečo vybrať práve ju. Nakoniec sme sa rozhodli pre Lilly AnnXambu, ktorú máme v spoluvlastníctve a chodieva k nám na prázdniny.

Keď sme si mysleli, že Zara je nezbedná, tak oproti tomu, čo dokáže Lilly, je to absolútna pohoda. Lilly Ann  je temperamentná, neposedná, bláznivá a veľmi zvedavá. Neustále je v pohybe, krúti chvostom a dáva najavo svoju radosť zo všetkého.

Naše aktivity

Samojed je pes na všestranné využitie.

·           Vynikajúci rodinný spoločník

·           Výstavy

·           Canisterapia

·           Šport

Spoločník

Samojed miluje ľudskú spoločnosť. Je rád vonku na dvore, ale aj v dome. Príde za nami do kuchyne, obývačky, ale aj do kúpeľne. Vôbec si nevieme predstaviť, že by naše psy neboli s nami večer v obývačke, keď pozeráme televíziu.

Absolvujeme s nimi aj rôzne návštevy a výlety, turistiku.  Často sa navštevujeme s našimi priateľmi – spriatelenými chovateľskými stanicami a spoločne vymýšľame „psie kusy“.

Robíme to hlavne pre radosť našu, našich psíkov a fanúšikov tohto nádherného usmievavého psíka.

Výstavy

Samojed svojím výzorom pôsobí majestátne. Okúpaný, vyčesaný a hlavne vždy dobre naladený samojed upúta pozornosť snáď každého človeka.

Výstavám sme „prepadli“ takmer hneď od začiatku nášho života so samojedom. Prioritne ich však navštevujeme kvôli kontaktu s ľuďmi a inými psíkmi z rôznych kútov Slovenska alebo Európy. Taktiež výsledky nie sú vždy smerodajné, je to o subjektívnom názore konkrétneho rozhodcu a žiadny titul alebo neúspech nemôže ovplyvniť našu lásku k našim psom.

Môžeme sa však už tešiť aj z pekných výstavných ocenení. Zara dosiahla titul Slovenského Junior šampióna, Slovenského šampióna a Slovenského Grand šampióna, Víťaz špeciálnej výstavy a tiež titul Klubového šampióna ČR.  Lilly Ann je Slovenský Junior šampión.

Radosť nám robia aj naše šteniatka, ktorým sa tiež podarilo dosiahnuť krásne výsledky. Napr. sučka Azara Alizee, ktorá žije so svojou rodinou v Bulharsku, získala v priebehu pár mesiacov tituly Junior šampión Čiernej hory, Bulharska, Balkánsky Junior šampión, Šampión a Grnad šampión Bulharska a Balkánsky šampión.

Šport, zábava

Treba rátať s tým, že samojed je aktívny pes. Dokáže si zvyknúť aj na „bytový režim“, ale potrebuje pohybovú aktivitu, najlepšie s ľuďmi. Aj v prípade, že máte dvoch a viac jedincov, ktorí sa spolu dokážu zahrať, vždy najviac ocenia Vašu spoločnosť.

S našimi psíkmi navštevujeme rôzne psie akcie, tábory. Vlastne naším úplne prvým absolvovaným táborom v Čechách, sme tomuto plemenu prepadli úplne dokonale.

Radi sa zapájame  do rôznych súťaží, či už sú to agility, „špekáčkový“ beh, canicross. Vlani sme vyskúšali prvýkrát aj weightpulling, kde vtedy naša Lilly Ann potiahla 600kg.

Doma sa venujeme športu s našimi psíkmi príležitostne, viac ich berieme na rôzne túry a dlhšie prechádzky.

     

Canisterapia

Zara  úspešne zložila skúšky povahy – je vhodným psíkom pre canisterapiu. Z časových dôvodov ju však zatiaľ nepraktizujeme, nacvičujeme ju v domácom prostredí s deťmi.

Naše plány do budúcnosti

Do budúcnosti plánujeme obohatiť chov samojedov na Slovensku o novú krv. Usilujeme sa o zdravé jedince, naše šteniatka sú socializované, majú vyrovnanú povahu. Otca našich šteniatok dôkladne vyberáme, máme vytypované kvalitné psy zo zahraničia- ČR, Dánsko a Rusko.  Momentálne plánujeme použiť psíka Cannyho z chovateľskej stanice Vidnavská záře, ktorý nás očaril na prvý pohľad a dostatočne poznáme aj jeho povahu, keďže jeho majitelia sú našimi blízkymi priateľmi a súčasne veľkými chovateľskými vzormi.

Náročnou úlohou je vybrať psíkom dobrý domov. To je ten, kde bude psík súčasťou rodiny. Netrváme na tom, aby noví majitelia chodili na výstavy alebo závody (i keď úspech poteší), ale chceme, aby psíci pociťovali lásku svojich nových majiteľov.

Samojed je pre nás dobíjač energie. Neustále nám dáva najavo svoju radosť zo života a z našej prítomnosti. Samojed je členom našej rodiny. Bez neho si ďalej náš život už nevieme vôbec predstaviť.

Na záver si pomôžeme výrokom Dr. Franka Comhaire, ktorý odznel na svetovom stretnutí samojedov :

“ Budúcnosť je jasná, budúcnosť je biela „