PREČO PRÁVE SAMOJED?

Väčšina ľudí, ktorých stretávame na vychádzkach a pýtajú sa nás, čo je to za plemeno, sa pri slove „SAMOJED“ tvária nechápavo, rozpačito, začudovane... To je také „nepekné“ slovo...Kým nad tým tak uvažujú, zatiaľ ich naše psy pozdravia, oblížu, poskáču. Dá sa povedať, že si ich hneď získajú – svojím krásnym úsmevom, veselými šibalskými očami a neskrývanou radosťou z prítomnosti ľudí. Ak sú to deti, platí to minimálne dvojnásobne.

Členovia našej ChS žijú na západnom Slovensku v meste Senica. Samojed očaril nielen nás, ale i našich rodičov a dá sa povedať, že i celú rodinu a našich priateľov. Naše rodiny boli odjakživa späté so psom. 15 rokov sme mali krásneho, veselého, ale zároveň veľmi nezbedného spoločníka, ktorým bol biely nemecký špic Niky. Preto sme neskôr hľadali psíka, ktorý by mu bol podobný, hlavne vzhľadom. Počula som o samojedovi, no na Slovensku ho niekde stretnúť bol pomaly zázrak. Podarilo sa mi zohnať knihu „Yoshi a my“ a neskôr sme sa vybrali na výstavu, kde sme samojeda naživo stretli. Jeho majitelia nám vykreslili povahu psíka tak, že bolo hneď rozhodnuté. Áno, chceme samojeda. Nasledovalo pár návštev u chovateľov v spoločnosti svorky samojedov a už bolo len otázkou času, kedy do našej rodiny pribudne nový člen.

V roku 2006 k nám prišla naša prvá samojedia slečna Zara - D´Blanche Xamba Yoshi and us. Malá, veselá, bezstarostná snehová guľa... od prvých dní sme si s ňou užívali kopec zábavy.

Samojed Carpathian White Smile Samojed Carpathian White Smile Samojed Carpathian White Smile Samojed Carpathian White Smile

Zara je typická predstaviteľka plemena so všetkými pozitívami aj negatívami. Ako šteniatko bola veľmi nezbedná, tak sme si hneď mysleli, že sme sa pri výbere plemena „pomýlili“. Ale jej sa nikdy nič nedalo vyčítať. Hodila na nás svoje šibalské „psie oči“ a bolo vyriešené. Nedá sa jej odolať.
Postupne sa z nej stala pravá samojedia dáma. Začali sme uvažovať o šteniatkach a tak sme požiadali o chránený názov chovateľskej stanice. Tak vznikla v roku 2009 chovateľská stanica Carpathian White Smile.
Náš prvý vrh „A“ sme privítali v lete roku 2009. Zara priviedla na svet hneď 9 šteniatok, otcom bol krásny psík „Fík“ zo slovenského chovu. Bola to pre nás poriadna škola. Rozhodli sme sa, že si jednu sučku z tohto vrhu necháme. Ale ktorú? Bolo ich 7, takže výber bol ťažký. Každá nám dávala dôvod, prečo vybrať práve ju. Nakoniec sme sa rozhodli pre Lilly Ann a Xambu, ktorú sme mali v spoluvlastníctve a chodievala k nám na prázdniny.

Samojed Carpathian White Smile
Zara má rodičovský dozor nad šteniatkami.

Keď sme si mysleli, že Zara je nezbedná, tak oproti tomu, čo dokáže Lilly, je to absolútna pohoda. Lilly Ann je temperamentná, neposedná, bláznivá a veľmi zvedavá. Neustále je v pohybe, krúti chvostom a dáva najavo svoju radosť zo všetkého.

V roku 2011 Zarka priviedla na svet svoj druhý vrh “B“, narodili sa 3 sučky a 2 psíkovia. Otcom vrhu sa stal krásny pes „Canny“ zo Švajčiarska importovaný do Čiech. Rodinu sme ubezpečovali, že z tohto vrhu si šteniatko nenecháme. Osud to však zariadil inak a nechali sme si psíka Bastiona, o ktorom hrdo hovorím, že je môj splnený sen. Má úžasnú povahu, miluje deti, vlastne všetkých ľudí aj psy. Má rád rôzne športové aktivity, či už canicross, scooter, agility...a so svojou sestrou Lilly potiahne aj záprah. Sám nie... vtedy ostane stáť a pózuje, zrejme nám chce povedať :“Nech sa páči, môžete si ma odfotiť“. Takisto je vhodným psom pre canisterapiu. Výstavy síce až tak neobľubuje, no napriek tomu je veľmi úspešný. :)

Samojed Carpathian White Smile

Tretieho vrhu „C“ v našej chovateľskej stanici sme sa dočkali v roku 2012, kedy sa maminkou prvýkrát a žiaľ aj naposledy stala naša Lilly. Priviedla na svet 3 krásne šteniatka, jednu sučku Zairu a dvoch psíkov.
Nasledujúce dlhé mesiace sme strávili hľadaním našej vysnívanej bambuľky a taktiež potenciálnej nevesty pre Bastíka. Sen sa stal skutočnosťou na konci roka 2014, kedy sme si z Estónska priviezli malú nezbednicu Reevu. :)

Samojed Carpathian White Smile

Zaira sa stala maminou nášho štvrtého vrhu „D“ , kedy na jar v roku 2015 porodila 3 sučky a 3 psíkov. Otcom vrhu bol nádherný pes „Willy“ z Chorvátska.

Reeva bola nádherné a hlavne veľmi bystré šteňa, vycvičila nás tak, ako žiadny pes pred ňou. Opatrovali sme ju ako oko v hlave, no osud bol k nám veľmi krutý a zdravotné vyšetrenia na dysplázie bedrových kĺbov nedopadli dobre. Zrútil sa nám náš malý samojedský svet a každý deň sme rozmýšľali nad tým, či s chovom prestať alebo budeme pomaly pokračovať...Aj vďaka rodine a priateľom, ktorí nás podporujú, sme sa rozhodli ísť ďalej a na jar v roku 2016 sme importovali z Fínska dospelú sučku Alice  Je to maznák nad maznákov. Okamžite si získa každého človeka.

Alice sa ešte na jeseň roku 2016 stala maminkou nášho vytúženého vrhu „E“ a otcom nemohol byť nikto iný ako Basty....

Samojed Carpathian White Smile

V roku 2017 sme sa odhodlali ísť za našim ďalším obrovským snom. Áno, týkal sa nášho ďalšieho vrhu a bol pre nás obrovskou výzvou...

Tento červík mi vŕtal v hlave už niekoľko rokov.... Najprv neboli financie alebo čas... potom nebola vhodná sučka... a teraz sme sa rozhodli, že tento rok je ten správny čas podniknúť „ROAD TRIP“ do Anglicka za nádejným ženíchom pre Alicku - psíkom Nikara Diamond Dancer, vo svete známym ako „Dan The Man“. O našom dobrodružstve si môžete prečítať: TU

Bolo horúce leto a na jednej z grilovačiek slovo dalo slovo a s rodinkou našej Zary –juniorky (Desert Rose Carpathian white smile) sme sa dohodli, že Zarku nakryjeme teraz, nie až na jar 2018 ako bolo pôvodne v pláne... A tak to úplne náhodou vyšlo, že v priebehu 10 dní sme absolvovali dve samojedské randenia – najprv Zarka s Lakinom v Prahe a následne Alicka s Danom v anglickom Bournemouthe. A zvyšok leta sme netrpezlivo očakávali čo ukáže ultrazvuk. .....Hurá ! Obe samojedky budú maminami !

Čaká nás krásna, veselá no zároveň náročná jeseň....

Tu si môžete prečítať viac o pôrodoch oboch sučiek: TU

Obdobie so šteniatkami si vždy maximálne užívame, veď... ešte sa len narodia a o pár týždňov už idú do nových rodiniek. Ľútosť z lúčenia nám tentokrát trošku zmiernil fakt, že z oboch vrhov sme si plánovali nechať a aj sme si nechali dievčatká – s mamou Zarkou a jej rodinkou ostala z vrhu F slečna Mia a z vrhu G zostáva doma slečna Siena, ktorú tiež voláme zázrak.

A tak sa mi splnil Ďalší veľký sen... postaviť vedľa seba 5 generácií... Krásnych 5 samojediek a na to som veľmi hrdá !

Samojed Carpathian White Smile

Zara (D-Blanche Xamba Yoshi and us -11,5 roka)
Lilly (Athenaś Magic Carpathian white smile – 8 rokov)
Zaira (Crystal Heart Carpathian white smile – 5 rokov)
Zara (Desert Rose Carpathian white smile – 2,5 roka)
Mia (Femme Fatale Carpathian white smile – 2 mesiace)

Samojed Carpathian White Smile

NAŠE AKTIVITY

Samojed je pes na všestranné využitie:
     Vynikajúci rodinný spoločník
     Výstavy
     Canisterapia
     Šport
     Spoločenské aktivity
     Samoyed Tour
     Klubové aktivity

SPOLOČNÍK

Samojed miluje ľudskú spoločnosť. Je rád vonku na dvore, ale aj v dome. Príde za nami do kuchyne, obývačky, ale aj do kúpeľne. Vôbec si nevieme predstaviť, že by naše psy neboli s nami večer v obývačke, keď sedíme na gauči a pozeráme televíziu. Samozrejme... treba sa naučiť mať rád bielu... a to všade.

Naša smečka nám rada asistuje...

Samojed Carpathian White Smile Samojed Carpathian White Smile Samojed Carpathian White Smile
.....Napríklad pri varení, ale aj pri maškrtení....pri oddychu.

Absolvujeme s nimi aj rôzne návštevy a výlety, turistiku. Často sa navštevujeme s našimi priateľmi – väčšinou psíčkarmi a spoločne vymýšľame „psie kusy“.

Samojed Carpathian White Smile Samojed Carpathian White Smile Samojed Carpathian White Smile

Samojed Carpathian White Smile Samojed Carpathian White Smile Samojed Carpathian White Smile

Samojed Carpathian White Smile Samojed Carpathian White Smile
Aj sa spolu pekne hrajú..... A zbožňujú odmenky... všetci :)

Robíme to hlavne pre radosť našu, našich psíkov a fanúšikov tohto nádherného usmievavého psíka.

VÝSTAVY

Samojed svojím výzorom pôsobí majestátne. Okúpaný, vyčesaný a hlavne vždy dobre naladený samojed upúta pozornosť snáď každého človeka.

Samojed Carpathian White Smile Samojed Carpathian White Smile

Výstavám sme „prepadli“ takmer hneď od začiatku nášho života so samojedom. Prioritne ich však navštevujeme kvôli kontaktu s ľuďmi a inými psíkmi z rôznych kútov Slovenska alebo Európy. Taktiež výsledky nie sú vždy smerodajné, je to o subjektívnom názore konkrétneho rozhodcu a žiadny titul alebo neúspech nemôže ovplyvniť našu lásku k našim psom.

Samojed Carpathian White Smile

Môžeme sa však už tešiť aj z pekných výstavných ocenení. Naši psi sú šampiónmi viacerých krajín, medzinárodní šampióni, kluboví víťazi aj BIS . Výsledky si môžete pozrieť v priečinku Výsledky výstav u konkrétnych psíkov.

Radosť nám robia aj naše šteniatka, ktorým sa tiež podarilo dosiahnuť krásne výsledky. Napr. sučka Azara Alizee, ktorá žije so svojou rodinou v Bulharsku, získala v priebehu pár mesiacov tituly Junior šampión Čiernej hory, Bulharska, Balkánsky Junior šampión, Šampión a Grand šampión Bulharska a Balkánsky šampión. Sučka Desert Rose zo 4 účastí na Klubových a špeciálnych výstavách získala 3x Víťaz špeciálnej výstavy mladých, Klubový víťaz mladých, 2x BIS Junior, 2x resBIS Junior a BOS.

ŠPORT, ZÁBAVA

Treba rátať s tým, že samojed je aktívny pes. Dokáže si zvyknúť aj na „bytový režim“, ale potrebuje pohybovú aktivitu, najlepšie s ľuďmi. Aj v prípade, že máte dvoch a viac jedincov, ktorí sa spolu dokážu zahrať a veľký dvor, vždy najviac ocenia Vašu spoločnosť.

Samojed Carpathian White Smile Samojed Carpathian White Smile Samojed Carpathian White Smile

S našimi psíkmi navštevujeme rôzne psie akcie, tábory. Vlastne naším úplne prvým absolvovaným táborom v Čechách, sme tomuto plemenu prepadli úplne dokonale.

Radi sa zapájame do rôznych súťaží, či už sú to agility, „špekáčkový“ beh, canicross. Vyskúšali sme aj weightpulling, kde naša Lilly Ann potiahla 600kg.

Doma sa venujeme športu s našimi psíkmi príležitostne, viac ich berieme na rôzne túry a dlhšie prechádzky.

Samojed Carpathian White Smile Samojed Carpathian White Smile Samojed Carpathian White Smile
Samojed Carpathian White Smile Samojed Carpathian White Smile Samojed Carpathian White Smile

CANISTERAPIA

Zara úspešne zložila skúšky povahy – je vhodným psíkom pre canisterapiu. Z časových dôvodov ju však zatiaľ nepraktizujeme... Bastion, Lilly aj Alice mávajú na návšteve občas Filipka, ktorý má samojedov veľmi rád a dotýkaním sa ich srsti zlepšuje svoju jemnú motoriku.

Samojed Carpathian White Smile Samojed Carpathian White Smile Samojed Carpathian White Smile
Filipko a Bastion | Zarka a Lilly so synovcom Jakubkom

SPOLOČENSKÉ AKTIVITY

Husacina – od roku 2010 každoročne na jeseň organizujeme posedenie priateľov samojedárov a chovateľov severských plemien v Slovenskom Grobe pri výbornej husacinke a hruškovici s hruškou :)

Samojed Carpathian White Smile Samojed Carpathian White Smile Samojed Carpathian White Smile

Samoyed Tour – S našou smečkou sme už vyskúšali všeličo, no okrem výstav sme našli záľubu v rôznych výletoch. Pes potrebuje ísť von, mimo svoje teritórium a tak i napriek tomu, že máme dom s dvorom, kde smečka celý deň môže voľne pobehovať, chodíme aj na každodenné vychádzky. Cez víkendy alebo v čase voľna a dovoleniek tieto vychádzky radi rozšírime na mini treky. Už od čias, keď sme mali len jedného samojeda – Zarku, sme chodili na rôzne zrúcaniny hradov, do lesov, hôr a podobne. S narastajúcim počtom psíkov sme do partie pribrali aj ďalších rovnako „postihnutých“ samojedárov. Pri väčšej skupine ľudí s viacerými psíkmi sme vždy vzbudzovali záujem okolia, ľudia sa chceli dozvedieť čo najviac o týchto krásnych psíkoch. Po pár rokoch takýchto domácich stretnutí a výletov sme sa rozhodli dať týmto našim aktivitám akúsi „značku“ a tak sme si ich nazvali Samoyed tour.... lebo si tak putujeme s našimi samojedmi kade tade.
A po túre sa zabavíme aj pri grilovačke alebo varení gulášu.

Samojed Carpathian White Smile Samojed Carpathian White Smile Samojed Carpathian White Smile
Samojed Carpathian White Smile Samojed Carpathian White Smile Samojed Carpathian White Smile

KLUBOVÉ AKTIVITY

Obaja s Martinom sme spoluzakladateľmi Samojed klubu Slovensko a vo výbore klubu pracujeme aktívne dodnes. Pripravujeme pre členov rôzne podujatia – „tradičná každoročná Skalica“, Samojedské tábory, preteky, klubový časopis a mnoho iných aktivít a činností. Latka ide stále hore a spolu s ostatnými výborovcami stále vymýšľame niečo nové.... napríklad aj samojedský ples. Obzvlášť hrdá som na „našu“ knihu o samojedoch, ktorú sa podarilo vydať pri príležitosti 10teho výročia klubu a mám tú česť byť jej spoluautorkou :)

Samojed Carpathian White Smile
Viac info na
www.samojed-klub.sk.

NAŠE PLÁNY DO BUDÚCNOSTI

Do budúcnosti plánujeme obohatiť chov samojedov na Slovensku o novú krv. Usilujeme sa o zdravé jedince, naše šteniatka sú socializované, majú vyrovnanú povahu. Otca našich šteniatok dôkladne vyberáme, máme vytypované kvalitné psy zo zahraničia. Náročnou úlohou je vybrať psíkom dobrý domov. To je ten, kde bude psík súčasťou rodiny. Netrváme na tom, aby noví majitelia chodili na výstavy alebo závody (i keď úspech poteší), ale chceme, aby psíci pociťovali lásku svojich nových majiteľov.
Samojed je pre nás dobíjač energie. Neustále nám dáva najavo svoju radosť zo života a z našej prítomnosti. Samojed je členom našej rodiny. Bez neho si ďalej náš život už nevieme vôbec predstaviť.

Samojed Carpathian White Smile

Na záver si pomôžeme výrokom Dr. Franka Comhaire, ktorý odznel na svetovom stretnutí samojedov: “Budúcnosť je jasná, budúcnosť je biela.„